Search
  • Meetoog

למה ניהול כספים במיקור חוץ כל כך פופולרי

כל ארגון/חברה נאלצים, מטבע הדברים, לנהל במקביל לניהול החברה השוטף, גם את הצד הפיננסי.

שהרי, מהותו של העסק וקיומו תלויים בעיקר בהצלחה הפיננסית שלו.
הניהול הפיננסי המודרני, חולש כמעט על כל היבט בארגון:

ניהול שוטף כגון, ניהול חשבונות, גזברות, מיסוי, חשבות שכר, ועוד.

ניהול אסטרטגי פיננסי הממלא את החלק הערכי שתורם להתפתחות החברה/ארגון,

כמו למשל, תכניות תגמול ואופציות לעובדים, פיתוח אסטרטגיה עסקית, משאיים ומתנים עם לקוחות וספקים, השקעות וכיוצא בזה.

ניתוח נתונים – ניתוח תמחור של מרכזי רווח, קווי מוצרים, ניתוח ועדכון תחזיות שוטפות ועוד.

ניהול פיננסי מתוקף חשיבותו ומשקלו הרב, חייב לעבוד ככלים שלובים עם כל מחלקות הארגון, אך עדיין להתנהל בנפרד, על ידי צוות עתיר ניסיון וידע בתחומים ובמשמעויות הפיננסיות, בראשם מנהל הכספים, ה- CFO.חשיבות הניהול הפיננסי

חשוב להדגיש, פעילות פיננסית מתקיימת בכל ארגון, גם אם אין בו מנהל פיננסי.

במקרים כאלו הטיפול הפיננסי יהיה נלווה או חלקי ועל כן כמעט תמיד תפגע עמידותה הפיננסית של חברה או עמידותה בכלל.

שהרי מנכ"ל שאחראי להוביל את החברה ולנהל את העובדים והעבודה בה, אינו יכול להשקיע מספיק מזמנו להיבט הפיננסי. בדרך כלל גם אין למנכ"ל את ההכשרה והידע הקלאסי בניהול כספים. על כן קיימת סכנה שלא ינהל מסגרות אשראי בריאות, לא יעדכן הצעות מחיר פר עסקה ולא יהיה מודע למשמעויות החשבוניות והמיסוי בכל עסקה.

בנוסף, הצורך להתעסק בניהול פיננסי שוטף, מוריד משמעותית את יכולת הניהול השוטף של המנכ"ל את החברה.

ומכאן, עמידותם של חברות בסדר גודל בינוני ומעלה, תלויה בניהול פיננסי מיטבי ועל כן רצוי למנות לצד המנכ"ל, מנהל פיננסי CFO, מנוסה.יד ימינו של המנכ"ל

CFO מנהל הכספים, הנו עובד בכיר שעובד במקביל אל המנכ"ל בחברה, בעצם הוא יד ימינו של המנכ"ל. תפקידו, לדאוג להביא את החברה לצמיחה פיננסית נכונה ולשמור על איתנותה הפיננסית. עבודה טובה בין השניים היא קריטית לארגון

בנוסף מתפקד ה- CFO גם כראש המחלקה הפיננסית הכוללת תחתיו את הבקרים, חשבות שכר, ניהול חשבונות ואדמיניסטרציה. מחלקות אלו עובדות בסנכרון יום יומי על מנת להרכיב תמונה כוללת ולספק מענה פיננסי סביב השעון.

הצורך במחלקות אלו הוא מהותי, אך המשמעות לחברה היא עוד כוח אדם, עוד משכורות, עוד חדרים במשרד, עוד הוצאות שוטפות, ולעתים גם הכשרה ארוכת טווח.

במקרים רבים לא משתלם או בלתי אפשרי לחברה להחזיק מחלקת כספים שלמה In-house

וברוב הפעמים פונים אם כן, לחברות חיצוניות לניהול חשבונות, את תפקיד מנכ"ל הכספים כאמור, משאירים למנכ"ל החברה.

התוצאה היא עומס יתר על המנכ"ל ולרוב הכשלתו.

הפתרון הנכון אם כך, הוא – ניהול פיננסי במיקור חוץ!


מיקור חוץ כחבל הצלה

חברות לניהול כספים שנותנות שירותי מיקור חוץ, הם ארגונים מנוסים ומיומנים, שבנו כבר את כל מערך ניהול הכספים, מהאדמיניסטרציה ועד לדרגת ה- CFO, ונותנים את שירותם לחברות במעין משרה חלקית.

בשל הניסיון הרב של חברות אלו והמערך הבסיסי הבנוי הקיים בהן, לרוב מענה זה מספק בצורה מצוינת את הצרכים הפיננסים של ארגונים גדולים.

מבחן התוצאה באחריותו של ה-CFO ועל כן ידאג מנהל הכספים החיצוני, להיות עם יד על הדופק ולשמור על איתנותו הפיננסית של הארגון ששכר את שירותיו.

ה- CFO עובד לצד המנכ"ל וחי את החברה, אמנם לא באופן יום יומי, אך באופן שוטף דיו כדי להבין את התהליכים בה, כך גם הבקרים ומנהלות הכספים במיקור חוץ יגיעו לחברה אחת לשבוע על מנת להתעדכן בנתונים ולשמור על דיווחים מעודכנים.

היתרונות הנלווים הם שאין צורך לאייש משרה כל כך בכירה נוספת בארגון והעלות שנחסכת היא גדולה. כלומר, התועלת המושגת היא בעלת ערכיות כפולה.

לא לשווא נוטה השוק, לכיוון, ניהול כספים במיקור חוץ. לרוב החברות זה מקרה קלאסי של WIN WIN, הרווח הוא כפול, התועלת באפשור מחלקה פיננסית לארגון, גם אם באופן חלקי הוא ערכי לאין שיעור ושירותי "מיקור החוץ" מאפשרים זאת ליותר ויותר חברות.

ברוב המקרים זהו פתרון קלאסי בעבודה מול חברות סטארט אפ וחברות בהקמה, כאשר מיקור החוץ מתחיל ברמת ייעוץ המתאפשרת לחברה בהקמה וצומח יחד להיות ניהול מקיף יותר עם צמיחתה של החברה. מודל זה, מאפשר להרבה חברות, צמיחה מבוססת יותר, ולעיתים אף מונע נפילה של חברה בצמיחה.

חברות לניהול כספים, שיודעות לתת מענה איכותי במיקור חוץ, הן חברות ניהול הכספים המבוקשות ביותר בשוק של ימינו.


מתי לא, מיקור חוץ

התשובה פשוטה כשגוף או חברה גדלו מאוד והצרכים הפיננסיים גדלו אתם בהתאם, השכרת שירותי חוץ כבר אינה משתלמת. במקרים כאלו תפתח החברה מחלקה פנימית לניהול כספים, שתחליף את 'מיקור החוץ' ותמנה מנכ"ל כספים בפועל.

143 views0 comments